Kendiliğinden Yerleşen Beton

Kendiliğinden yerleşen beton (KYB) kendi ağırlığı ile sık donatılı dar ve derin kesitlere yerleşebilen, iç ve dış vibrasyon gerektirmeksizin kendiliğinden sıkışabilen, bu özelliğini sağlarken, ayrışma ve terleme gibi problemler oluşturmaksızın kohezyonu koruyabilen, yüksek akabilme ve geçebilme özelliklerine sahip özel bir yüksek performnslı beton türüdür.

 

 

Uygulama Şekli ve Alanları :

Yeni nesil süper katkıların yardımı ile üretilen Kendiliğinden Yerleşen Beton, hem işçilik maliyetlerini azaltmakta, ayrışmayı engellemekte, düşük su /bağlayıcı değeri sayesinde de su geçirimsizliği artmakta, çok sık donatılı yerlerden rahat geçebilmekte, kolay yerleştirilebilme ve işlenebilirlik sağlamakta, durabiliteyi arttırmak gibi birçok özelliğie sahip olmakta

Avantajları :

Gereklilikler:

Kendiliğinden Yerleşen Beton ile standartların gerektirdiği birim ağırlık, dayanım gelişimi, sonuç dayanımı ve durabiliteye ulaşmak mümkündür. Normal betondan farklı olarak, işlenebilirliği aşağıdaki üç özellikle karakterize edilmektedir:

Doldurma Yeteneği

       KOMPLE DOLMASI GEREKİR

Geçme Yeteneği

 

Segregasyon Direnci

 

Standart Akış Süresi:8-12 veya 11-15 saniye

Bu üç gerekliliği yerine getiren beton karışımı Kendiliğinden Yerleşen Beton  olarak sınıflandırılır.

HAZIR YAŞ SIVA

Tanımı:

İnşaata tümüyle kullanıma hazır olarak tedarik edilen, bileşenleri homojen bir karışım elde edilene kadar fabrikada hazırlanan, ağırlıklarına göre dozları belirlenen, karıştırılan ıslak endüstriyel bir harçtır.

1 m3 Hazır Yaş Sıva içeriğindeki malzeme miktarları, istenilen karışımın cinsine ve uygulanacağı ortamın özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Hazır Yaş Sıva, hava teması engellenerek muhafaza edildiği taktirde karışımın hazırlanmasından 48 saat sonrasına kadar kullanılabilecek şekilde işlenebilirliğini korur ve tatbik edildikten sonra yaklaşık 30-60 dakika arasında priz almaya başlar.

    

  Uygulama Alanları :

Avantajları :

Uygulamada Dikkat Edilecek Hususlar:

Hazır Yaş Sıva, iç ve dış sıva malzemesi olarak her türlü yüzeyde kullanılmaktadır. Kaba ve ince sıva olmak üzere iki çeşittir. Bina dış yüzeyleri için TS 1481 (Nisan 1988) ve bina iç yüzeyleri için TS 1262 (Nisan 1988) ile belirlenen kurallara uyulması durumunda normal sıvadan farklı hiçbir davranış göstermemektedir.

Yüzey temizliği: Hazır sıva uygulanacak yüzeyler tüm kir, toz ve yağdan arındırılmalıdır. Kirli yüzeylere uygulanan sıvada dökülmeler görülmesi olasıdır.

Teknik Bilgiler:

LİFLİ BETON

Tanımı:

Beton için sentetik mikro donatı sistemi sağlayan, yapısal donatı yerine (pasif) tali donatı vazifesi gösteren polipropilen fiber lifler içeren betondur. Betonun dayanıklılık özelliğine katkıda bulunan lifler sayesinde, özellikle saha betonlarında karşılaşılan olumsuzlukların büyük kısmı aşılmaktadır.


Uygulama Alanları :

Avantajları :

Teknik Bilgiler:

Basınç Dayanımı: Standartta yer alan tüm beton sınıflarında üretim yapılabilir.